Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği ameliyatları probleme göre üst göz kapağı, alt göz kapağı ve kaş kaldırma gibi ameliyatların hatta yüz germe ameliyatının ilgi alanına girmektedir. Bu nedenle bu bölgenin sorunlarının mutlaka bir Estetik ve Plastik Cerrah ile görüşmelisiniz.

Göz estetiği ameliyatı hangi durumlarda gündeme gelir?

Göz kapakları yüzümüz ve ifademiz için çok önemlidir.Kaşlar ve yanaklarla olan ilişkisi bizi yorgun,  bitkin, halsiz ve yaşlı gösterebilir. Üst göz kapaklarında ki düşüklük, sarkma deri fazlalıkları, torbalanmalar cerrahi olarak tedavi edilebilirken Plexr denilen ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemlerinde faydalı olan cihazlar da gündeme gelebilir. Alt göz kapağının sorunlarında cerrahi genellikle son tercih olarak düşünülür. Özellikle cilt fazlalığından kaynaklı sorunlar ve kırışıklıklar için Plexr cihazı işe yararken göz altı torbalanma ve yumuşak dokununun aşağı hareketinden kaynaklı hacim sorunlarında bazen göz altı ışık dolgusu ileri seviyedeki problemler de ise alt göz kapağı estetiği ameliyatları gündeme gelebilmektedir.

Göz kapağı estetiği ameliyat planlaması nasıl yapılır?

Üst kapak blefaroplasti için; kapaklarda sarkma ve düşüklük seviyesi ve özellikle iç kısımda ki torbalanma değerlendirilir ve kaş kaldırma gibi bir işlemin de bu cerrahi sırasında ihtiyaç olup olmadığına karar verilmesi gerekebilir.

Alt kapak blefaroplasti için; kırışıklık, deri fazlalığı yanında torbalanma ve yanakların hacim ve yapı olarak aşağı hareketleri birlikte değerlendirilerek yapılabilir.

Göz estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı lokal anestezi veya lokal anestezi ile birlikte sedasyon ile klinik ortamında dahi yapılabilen 1 saat civarında süren bir ameliyattır.

Alt göz estetiği ameliyatında ise yapılacak işlemlerin deri dışı yapıları da ilgilendirmesi gibi sebeplerle ameliyathane ortamında yapılması her zaman hasta konforu için daha iyi olacaktır. Anestezi olarak genel anestezi tercih edilir. 1,5-2 saatlik bir operasyon süresine ihtiyaç vardır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası süreçte neler yaşanır?

Göz kapağı ameliyatları sonrası fonksiyonel olarak görmenizi engellemeyecek bantlar, hafif bir pansuman ile ameliyatınız biter. Genellikle ağrı olmaz. Ağrı veren ameliyatlar değillerdir. Bantların ve dikişlerin 7-10 güne kadar durması istenebilir.

Göz estetiği ameliyatları ile ilgili aklınızda kalması gereken detaylar;

 • Üst kapak için katlantı çizgisinde iz kalır
 • Alt göz kapağı için hemen kirpik altında iz kalır
 • Yüz germe ve kaş kaldırma ameliyatları ile birlikte yapılabilir
 • Dikişler alınana kadar pansuman yapılmaz
 • 7-10 gün sonra bantlar ve dikişler alınır
 • Hastanede kalmanız gerekmez
 • Ertesi gün yüzünüzü yıkayabilir ve duş alabilirsiniz
 • 1 haftayı geçen morluk ve şişlikler olabilir
 • 1 hafta uçağa binemezsiniz
 • 2 hafta yüzemez, 1 ay aktif spor yapamazsınız
 • Daha fazla detaylı bilgi için Op. Dr. Orhan Murat Özdemir’in kendi sitesini inceleyebilirsiniz.
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu