Jinekomasti

Jinekomasti

Erkek meme büyümesinin latince karşılığı olan jinekomasti kelimesi; kadın tipi meme görünümünü tanımlar. Jineko; kadın, masti; meme demektir.

Jinekomasti ameliyatı kimlere, neden gereklidir?

Memelerin büyüklüğü yaşadığımız toplumda giderek erkeklerin de sorunu haline gelmektedir. T-shirt veya gömlek giymekten sakınan oldukça fazla bir erkek populasyonu vardır. Bazıları normal olanı jinekomasti diye düşünürken bazıları da gerçekten jinekomasti problemine sahip kişilerdir. Bize memelerinin büyüklüğü nedeniyle başvuran erkek hastalarımızın çoğunun sorunu sosyal jinekomasti dediğimiz aslında hafif bir yağlanma sorunundan kaynaklı yalancı jinekomastidir. Jinekomasti rahatsızlığına sahip olanların sorunları; genellikle çocukluk yaşlarından beri var olan, azalıp çoğalmayan, kadın memesi formuna benzeyen bazen de tübüler meme dediğimiz ileri sivri bir hal almış kimi zaman da artık sarkmış memeler şeklindedir. Bu bahsettiğimiz türlerden hangisi olursa olsun ki buna sosyal jinekomasti de dahildir tedavileri cerrahidir ve ameliyat ile tedavi edilebilirler.

Erkek meme küçültme ameliyat planlaması nasıl yapılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi çok fazla şekilde ve görünümde olabilen jinekomasti sorununu bir plastik cerrah muayene ettikten sonra size uygun cerrahi ameliyatı planlayabilir. Burada ki en önemli detay meme dokusunun varlığı, miktarı, yağ dokunun miktarı, cildin yeterli veya fazla oluşu gibi faktörlerin hepsinin birden değerlendirilerek karar verilmesi gerekir. Bazen doktorunuz sizden meme ultrasonu isteyebilir. Sizi rahatsız eden durum eğer sadece yağ doku kaynaklı ise Liposuction ameliyatı ile sorununuz rahatlıkla tedavi edilebilir. Beraberinde meme dokusunun da fazlalığı var ise meme dokusunun bir kısmının çıkarılması, cilt fazlalığı da varsa fazla cildin de çıkarılması gibi değişik teknik ve izler gündeme gelebilir. O nedenle her hasta için neredeyse farklı bir planlama ve iyileşme söz konusudur. Sizin için en doğru ve uygun seçenek ile ilgili bilgiye ancak doktorunuz ile yapacağınız elle muayene sonrasında ulaşabilirsiniz.  

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatı hastanın sadece fazla olan yağ dokusunun alınması için gerçekleştirilecek ise liposuction ameliyatı şeklinde yapılır ve genellikle 1-2 saat sürer. 0,5 cm’lik küçük kesilerden girilerek meme dokusu etrafı ve göğüs kası üzerinde hatta bazen kol altı bölgesine uzanan fazla yağ dolu alınır ve erkeksi düz bir göğüs duvarı görünümü elde edilir.

Eğer meme dokusu ile birlikte yağ doku fazlalığı söz konusu ise o zaman meme başı etrafında ki halkanın alt yarısından yapılacak yarım ay şeklinde ki kesiden de girilerek fazla olan meme dokusu çıkarılır ve genellikle bu ameliyata liposuction ameliyatı da eklenerek düzgün bir yüzey elde edilmeye çalışılır. Bu ameliyatın süresi de 2-3 saat arasında sürebilir.

Nadiren de meme cildinde fazlalık durumlarının tedavisi için cilt çıkarılması gereken durumlar yukarıda bahsettiğim cerrahi işlemlere eklenir. Burada ameliyat öncesinde hastaya kalacak izlerden bahsetmek önemlidir. Sarkmanın derecesine göre değişen seviyelerde iz kalacaktır.

Hangi cerrahi yöntem uygulanacak olursa olsun mutlaka hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir ve bazen dren kullanımı gerekebilir. Genellikle hastanede kalmayı gerektirmez.

Erkek meme küçültme ameliyatı sonrası süreçte neler yaşanır?

Hangi cerrahi yöntem uygulanacak olursa olsun mutlaka hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir ve bazen dren kullanımı gerekebilir. Drenler varsa 1-2 gün içinde durumunuza göre çekilecektir. Genellikle hastanede kalmayı gerektirmez. Ancak mutlaka 1 ay özel bir korse giymeniz gerekecektir. Ağrı ilk gün belki hissedilir ama sonrasında rahatsız edici seviyede değildir. İlk 1 hafta omuz hareketi yapmamanız en önemli kısıtlamadır.

Jinekomasti ameliyatı hakkında bilmeniz gereken kısa detaylar;

 • Erken iyileşme süresi; 7-10 gün
 • Kesin iyileşme süresi; 9-12 ay
 • Anestezi şekli; hastanede genel anestezi
 • Ameliyat süresi; tekniğe göre değişmekle birlikte 1-3 saat
 • Ameliyat sonrası ağrı; genellikle ağrı olmaz, ilk gün belki hafif yanma hissi olabilir
 • Hastanede kalış; genellikle gerekmez ama nadiren 1 gece önerebiliriz
 • Drenler; 1-3 gün
 • Banyo; 7-10 gün sonra doktorunuzun izniyle
 • 10-15 gün yüz üstü yatmamanız ve omuz hareketi yapmamanız önemlidir
 • Morluk; nadiren 7-15 gün
 • Özel korse; 1 ay
 • Uçak seyahati 7-10 gün sonra
 • Havuz veya deniz; 1 ay sonra 
 • Yürüyüş; 15 gün sonra
 • Yüzme; 1 ay yasak
 • Koşu ve aktif spor; 1 ay sonra
 • Tüplü veya tüpsüz dalma; 1 ay yasak
Başa dön tuşu