Meme Küçültme

Meme küçültme

Göğüslerde büyüklük problemi bazı hastalar için çekilmez seviyelerde sorunlara neden olabilmektedir. Memelerin ağırlığı duruş bozuklukları ve boyun sırt ağrıları yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda meme küçültme ameliyatı zorunlu hale gelebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı kimlere, neden gereklidir?

Kadınlığın simgelerinden biri olan memelerin varlığı da yokluğu da, büyüklüğü de küçüklüğü de, sertliği, yumuşaklığı da formu ve sarkıklığı da derttir. O nedenle hayatın her döneminde memeler kadınlar için önemli ve özel organlardır. Büyük memeler bazı topluluklarda istenilen, arzulanan bir durumken aşırı büyüklüğü kadın için çekilmez fizyolojik ve anatomik bir sorun olabilir. 

Göğüslerin büyüklüğü; bazen ergenlik döneminde sorun olmaya başlar ve ömür boyu bu durum genellikle devam eder. Bazen de kilo artışına eşlik eder ve kilo verilse bile memelerin büyüklüğünde geriye dönüş olmaz. Nadiren de hamilelik sonrası büyüyen göğüsler emzirme sonrası küçülmez ve büyük kalmaya devam ederler. Memelerin büyük olması omurgalarda ağırlığa bağlı sorunlar yarattığı gibi memelerin karın üzerinde temas ettiği bölgelerde aşırı terleme, koku, yara gibi hijyenik sorunlara da neden olması mümkündür. 

Meme küçültme ameliyat planlaması nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatlarında planlama çok önemlidir. Kişinin vücudunun ve göğüs kafesinin yapısı, genişliği, mevcut meme dokusunun miktarı ve şekli, meme başlarının katlantı çizgisine göre yeri, meme başı etrafında ki halkanın yani areolanın büyüklüğü, meme dokusunun koltuk altına uzanma durumu, ciltteki ki çatlaklar hastanın yaşı, emzirme sayısı, yeniden bebek düşünüp düşünmediği gibi fiziksel faktörler dışında bir de ameliyatı planlanan hastanın beklentileri dikkate alınmalı ve ona göre planlama yapılmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatının mutlaka göğüs üzerinde izlerle sonuçlanacağını, meme ameliyatın amacının göğüslere form kazandırmak ve hastanın fazla meme dokusunun da alınacağını detaylı olarak anlatmak gerekir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında fazla meme dokusunun çıkarılması ve memeye form kazandırmak için yapılacak müdahale sonrasında genellikle ters “T” şeklinde iz kalır. Bu durum ameliyat öncesi mutlaka konuşulmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı mutlaka genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. 3-4 saat sürebilir. Memenin aşırı büyümesi sonucu oluşmuş çatlakların bir kısmı, fazla olan meme dokusunun bir kısmı çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilir. Kalan meme dokusu şekillendirilerek formda ve fonksiyonel yani emzirebilen ve his kaybı yaşamayan bir meme rekonstrükte edilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası her iki tarafa yerleştirilmiş drenler ve özel bir sutyen ve pansuman ameliyattan çıkarsınız. Bir gece hastanede kalmanız ilk gün kontrolü için önemlidir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası süreçte neler yaşanır?

Meme küçültme ameliyatları sonrasında ilk gün yanma gibi rahatsız edici hisler olabilir. Bu rahatsızlıkları rahat atlatmanız için bir gece hastanede kalmanızı isteriz. Mutlaka ameliyat sonrası her iki taraftaki sızıntıları dışarıya alan drenler olur. İlk 3 gün bunların boşaltılması ve kurulması gerekir. Ameliyat sonrası ağrı pek hissedilmez. Size önerdiğimiz ilaçları kullanmanız iyileşmeniz için önemlidir. Taburcu olduktan sonra ilk bir iki hafta kliniğe pansumana sık gelmenizi isteriz. Sonrasında ise kontrolleriniz 1 yıla kadar devam edecektir. 

Meme küçültme ameliyatı Orhan Murat Özdemir tarafından yazılmış detaylı bilgilere, sık sorulan soruların cevaplarına, göğüs dikleştirme ile arasında ki farklar hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Meme küçültme ameliyatı hakkında bilmeniz gereken kısa detaylar;

 • Erken iyileşme süresi; 10-15 gün
 • Kesin iyileşme süresi; 12-18 ay
 • Anestezi şekli; hastanede genel anestezi
 • Ameliyat süresi; 3-4 saat
 • Ameliyat sonrası ağrı; genellikle ağrı olmaz, belki hafif yanma hissi olabilir
 • Hastanede kalış; genellikle 1 gece
 • Drenler; 3 gün
 • Banyo; 10-15 gün sonra doktorunuzun izniyle
 • 10-15 gün yüz üstü yatmamanız ve omuz hareketi yapmamanız önemlidir
 • Morluk; nadiren 7-15 gün
 • Sutyen; 1 ay
 • Uçak seyahati 7-10 gün sonra
 • Havuz veya deniz; 15 gün sonra doktorunuzun izniyle
 • Yürüyüş; 15 gün sonra
 • Yüzme; 1,5 ay yasak
 • Koşu ve aktif spor; 3 ay sonra
 • Tüplü veya tüpsüz dalma; 3 ay yasak
Başa dön tuşu